Choroby żylne — skąd się biorą?

Choroby żylne — skąd się biorą?

Choroby żylne związane są przede wszystkim z niewydolnością żylną — jej podstawowym czynnikiem jest nadciśnienie żylne, które powstało na przykład na skutek uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki powstają na skutek zastoju krwi oraz jej cofania się, czyli tzw. refluksu. Krew, zamiast płynąć w kierunku serca zaczyna zalegać w naczyniach, co przyczynia się do poszerzenia żył, które widzimy w postaci pajączków lub żylaków.

Objawy choroby żylne mogą występować pod różną postacią — u niektórych o niewydolności żylnej świadczą widoczne pajączki, natomiast u innych będą to bolesne skurcze nóg lub uczucie ociężałości i spuchnięte kostki. Jeżeli występują u nas jakiekolwiek objawy wskazujące na niewydolność żylną, należy jak najszybciej udać się do lekarza flebologa, na badania USG żył, podczas którego wszelkie schorzenia zostaną dokładnie przeanalizowane i będzie można wprowadzić profilaktykę lub skuteczne leczenie. Z wizytą u dobrego flebologa nie powinna się czekać w szczególności, gdy wiemy, że w naszej rodzinie są osoby z niewydolnością żylną — jest ona zjawiskiem przekazywanym genetycznie.

Żylaki najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia, a także stosują niezdrową dietę — jednym z czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej są zaparcia. Zbyt częste spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów zestawione z małą ilością ruchu, a także noszeniem ciasnych ubrań może przyczynić się do szybszego powstania żylaków. Problem żylaków dotyczy przede wszystkim kobiet, jednakże wraz z wiekiem częstotliwość jego występowania zwiększa się również wśród mężczyzn. Zanim na nogach pojawią się poskręcane i mocno uwypuklone żyły, większość osób boryka się ze zmęczeniem nóg, któremu towarzyszy ogólny dyskomfort, który związany jest z uczuciem rozpierania w nogach. Objawy choroby żylnej zazwyczaj pojawiają się wieczorem, czyli po całym dniu stania i leżenia, natomiast rano po wypoczynku w pozycji leżącej ból i dyskomfort znikają.

Ostatnie komentarze: (3)
Ola

24.11.2021

Pierwsze pajączki powinny nas skłonić do wizyty u flebologa.

Adres IP: ***.***.***.214

Anna

24.11.2021

Z niewydolnością żylną poradził sobie Doppler Instytut, do którego udałam się przy pierwszych dolegliwościach.

Adres IP: ***.***.***.214

Ewelina

24.11.2021

Objawów choroby żylnej nie można bagatelizować. Warto jak najszybciej zgłosić się do Doppler Instytut.

Adres IP: ***.***.***.214

Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia