Czy higiena jamy ustnej wpływa na rozwój chorób serca?

Czy higiena jamy ustnej wpływa na rozwój chorób serca?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko dbanie o zdrowie zębów i dziąseł, ale również może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu. W ostatnich latach przeprowadzone badania naukowe sugerują, że istnieje związek pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem rozwoju chorób serca. To odkrycie wywołało wzrost zainteresowania związkiem pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a sercem, co jest niezwykle ważne dla naszego ogólnego zdrowia.

Zapalenie dziąseł a choroby serca

Badania naukowe wykazały, że osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie dziąseł (zwane również chorobą przyzębia lub paradontozą) mogą mieć podwyższone ryzyko chorób serca. Zapalenie dziąseł prowadzi do tworzenia się toksyn i bakterii w jamie ustnej, które mogą przenikać do krwiobiegu. Ten stan zapalny stwarza ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy (nagromadzenie płytek miażdżycowych na ścianach tętnic) i zakrzepów. Z kolei miażdżyca i zakrzepy stanowią znaczący czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Związek z bakteriami z jamy ustnej

Badania nad związkiem między zdrowiem jamy ustnej a chorobami serca skupiają się na roli bakterii obecnych w jamie ustnej. W szczególności, istnieje zainteresowanie bakteriami powodującymi zapalenie dziąseł - bakteriami z grupy Porphyromonas gingivalis. Ta grupa bakterii jest jednym z głównych czynników powodujących przewlekłe zapalenie dziąseł. Okazuje się, że te same bakterie mogą być obecne również w uszkodzonych naczyniach krwionośnych w wyniku procesu zapalnego. Przenikając do krwiobiegu, bakterie te mogą wpływać na powstawanie płytek miażdżycowych i wywoływać stan zapalny, który z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Zdrowie dziąseł a ryzyko zawału serca

Badania epidemiologiczne wskazują na powiązanie między stanem ogólnego zdrowia dziąseł a ryzykiem zawału serca. Osoby z przewlekłym zapaleniem dziąseł mogą mieć większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami, u których dziąsła są zdrowe. Przewlekłe zapalenie dziąseł powoduje stan zapalny, który może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zwiększyć ryzyko powstawania płytek miażdżycowych oraz zakrzepów. Nagromadzenie tych płytek może prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych i utrudniać przepływ krwi, co zwiększa ryzyko powstania zakrzepów. Jeśli zakrzepy przedostaną się do serca, mogą prowadzić do zawału serca.


Podsumowując, dbanie o higienę jamy ustnej i zapobieganie przewlekłemu zapaleniu dziąseł może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca. Regularne wizyty u stomatologa, prawidłowa dieta i unikanie palenia są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej to nie tylko piękny uśmiech, ale również inwestycja w zdrowie całego organizmu.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!