Czym jest przewlekła niewydolność żylna?

Czym jest przewlekła niewydolność żylna?

Przewlekła niewydolność żył kończyn dolnych to schorzenie, z którym zmagają się przede wszystkim kobiety — polega ono na zastoju krwi w układzie żylnym, szczególnie w okolicy kończyn dolnych. Oznakami rozwijającej się niewydolności żylnej są głównie pojawiające się na nogach charakterystyczne pajączki, nieestetyczne żylaki oraz stany zapalne skóry, a nawet znacznie poważniejsze owrzodzenia żylne, które nieleczone mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia oraz życia pacjenta. W przypadku niewydolności żył kończyn dolnych niezwykle ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych.

Co kryje się pod nazwą: niewydolność żył kończyn dolnych?
Większość z nas zmaga się z przewlekłą niewydolnością żył kończyn dolnych, której główną przyczyną powstania jest uszkodzenie żył, które są odpowiedzialne za transport krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. W tym przypadku krew musi pokonać siłę grawitacji, aby dotrzeć do serca, do czego potrzebne jest prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych, a także potrzebna jest sprawna pompa mięśniowa, dzięki której możliwe będzie regulowanie przepływu krwi. W przypadku, gdy wspomniane elementy pracują prawidłowo, krew nie będzie dostarczana do serca bez problemu, jednakże jeżeli coś szwankuje, może dojść do cofania się krwi, czyli tzw. refluksu żylnego, który nieleczony może doprowadzić do rozwoju żylaków i innych powikłań, które będą trudne w wyleczeniu.

5 najczęstszych objawów niewydolności żylnej:

1. Pacjent z rozwijającą się niewydolnością żylną najczęściej odczuwa ciężkość oraz ból nóg, szczególnie po całym dniu, który przechodzi po wypoczynku, jak również po wykonaniu odpowiednich ćwiczeń.
2. U pacjenta mogą pojawiać się pajączki na kończynach dolnych i żylaki.
3. W kończynach dolnych może być odczuwanie mrowienie, drętwienie, a nawet swędzenie. Często występującym objawem jest również tzw. zespół niespokojnych nóg.
4. Jednym z objawów rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej będą również skurcze mięśni, które szczególnie pojawiają się w nocy w okolicy łydek.
5. Najczęściej przy niewydolności żylnej w okolicy kostek i łydek pojawiają się obrzęki.

Ostatnie komentarze: (2)
Marta

20.12.2021

Z tą chorobą nie ma żartów. Im dłużej zwlekamy tym trudniej będzie ją później wyleczyć.

Adres IP: **.***.**.111

Stasz

20.12.2021

Trzeba się systematycznie badać, szczególnie kiedy zaobserwujemy pierwsze, niepokojące objawy.

Adres IP: **.***.**.111

Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia