Dlaczego przy AZS nie wolno używać zwykłego mydła?

Dlaczego przy AZS nie wolno używać zwykłego mydła?

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się suchą, swędzącą i podrażnioną skórą. Osoby cierpiące na AZS często szukają skutecznych sposobów na łagodzenie objawów i utrzymanie prawidłowego stanu skóry. Jednym z kluczowych kroków w pielęgnacji skóry atopowej jest unikanie zwykłego mydła, które może nasilać problemy związane z AZS. Dlaczego tak się dzieje i jakie alternatywy warto rozważyć?

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, której główną przyczyną jest zaburzenie w funkcjonowaniu bariery ochronnej naskórka. Dotyka ona głównie dzieci, ale może również występować u dorosłych. Objawy AZS obejmują przede wszystkim swędzenie, zaczerwienienie, suchość skóry oraz pojawienie się drobnych pęcherzyków. Często choroba ta wiąże się także z podrażnieniami i owrzodzeniami skóry, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest narażona na tarcie lub ucisk.

Pielęgnacja skóry atopowej

W codziennej pielęgnacji skóry atopowej kluczowe jest stosowanie odpowiednich preparatów, które pomogą w utrzymaniu jej prawidłowego stanu. Balsam emolientowy do ciała Atopigo to jedno z takich rozwiązań. Dzięki zawartości składników nawilżających i łagodzących, balsam pomaga w redukcji swędzenia oraz przyczynia się do przywrócenia komfortu skórze. Jego formuła jest hipoalergiczna, co sprawia, że jest odpowiednia również dla osób o wrażliwej skórze. Regularne stosowanie balsamu emolientowego pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, co jest kluczowe w przypadku AZS.

Działanie mydła na skórę atopową

Zawarte w tradycyjnych mydłach substancje czyszczące mogą być zbyt agresywne dla skóry z AZS. Mydła często usuwają z powierzchni skóry nie tylko nadmiar sebum, ale także naturalne lipidy i substancje chroniące przed utratą wody. To sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienia. Dodatkowo, niektóre składniki mydeł mogą działać drażniąco na skórę atopową, powodując nasilenie swędzenia i zaczerwienienia.

Alternatywy dla mydła

W przypadku skóry atopowej zaleca się stosowanie łagodnych, hypoalergicznych środków myjących, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Oto kilka alternatyw, które można rozważyć:

  • Żele do mycia o pH neutralnym: Takie produkty są delikatniejsze dla skóry i nie naruszają naturalnej równowagi pH. Wybieraj te, które zawierają nawilżające składniki, takie jak aloes czy pantenol.
  • Emolienty myjące: Są to specjalne preparaty, które jednocześnie oczyszczają i nawilżają skórę. Zawierają substancje, które tworzą delikatną warstwę ochronną na powierzchni skóry.
  • Kąpiele w owsiance: Owsianka ma właściwości łagodzące i nawilżające. Można ją przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych w aptekach.

Pamiętaj, że w przypadku zmagania się z atopowym zapaleniem skóry niezbędny jest stały kontakt z lekarzem dermatologiem. Postępuj zgodnie z jego zaleceniami. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapytaj go o produkty kosmetyczne, które możesz stosować w codziennej pielęgnacji skóry atopowej

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!