Dlaczego warto wykonać badanie USG Doppler?

Dlaczego warto wykonać badanie USG Doppler?

Badanie USG Doppler to badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera. Samo badanie jest badaniem diagnostycznym, które nie jest inwazyjne, dlatego można je wykonać bez wcześniejszego przygotowania, jak również nie ma przeciwskazań do wykonania tego badania u kobiet w ciąży. Dzięki badaniu USG Doppler możliwe jest skontrolowanie stanu żył i tętnic, a więc sprawdzenie przepływu krwi, a także czy nie pojawiają się w nich zakrzepy lub inne nieprawidłowości, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego warto udać się na badanie żył?

Co można wykryć za pomocą USG Doppler?
Badanie żył USG Doppler pomoże nam sprawdzić drożność żył i tętnic, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Również kobiety w ciąży powinny poddawać się temu badaniu, ponieważ pozwala sprawdzić i ocenić krążenie - zmiany hormonalne mogą przyczynić się do powstawania żylaków na kończynach dolnych, a także w okolicach intymnych. Badanie jest pomocne podczas oceny ukrwienia poszczególnych narządów, jak również umożliwia zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu chirurgicznego lub do zabiegu małoinwazyjnego usuwania żylaków jaki jest np. skleroterapia. USG z efektem Doppler pozwala również zdiagnozować wszelkie choroby układu żylnego, m.in. tętniaki czy miażdżycę, jak również przyczynia się do rozpoznania nowotworów, m.in. torbieli.

Jakie objawy powinny nas skłonić do badania?
Na badanie USG Doppler u lekarza flebologa warto wybrać się, gdy zauważymy u siebie odbiegające od normy objawy. Jednym z pierwszych objawów świadczących o rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej są skurcze kończyn dolnych, a także widoczne zasinienie, ból oraz obrzęk. Również specyficzne zmiany skórne, np. ból nóg, który ustępuje po krótkim wypoczynku, powinien być sygnałem do działania. Objawem, którego nie wolno ignorować jest sinienie dłoni i ich drętwienie, jak również wszelkie symptomy neurologiczne, które wskazują na niedokrwienie mózgu.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!