Do jakiego lekarza udać się w celu leczenia nowotworu?

Do jakiego lekarza udać się w celu leczenia nowotworu?

Diagnoza choroby nowotworowej może okazać się zarówno dla pacjenta, jak i dla jego rodziny wstrząsem. Jednakże należy pamiętać, że im wcześniej choroba nowotworowa zostanie wykryta, tym większe jest prawdopodobieństwo całkowitego jej wyleczenia. Nawet nowotwór wykryty w stanie zaawansowanym po wprowadzeniu odpowiedniego procesu leczenia może zostać wyleczony. Do wykrycia nowotworu zazwyczaj dochodzi po pojawieniu się zmian chorobowych, które wcześniej nie występowały u pacjenta i go zaniepokoiły, np. wyczuwalny guz, trwający tygodnie kaszel czy obecność krwi w kale. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy pierwszym lekarzem, do którego powinniśmy się udać, jest lekarz rodzinny, który może wypisać skierowanie do lekarza specjalisty. Bez skierowania można jednak zgłosić się do lekarza onkologa, który zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem nowotworów.

Jak wygląda pierwsza wizyta u onkologa?

Pierwsza wizyta u onkologa rozpoczyna się od zebrania wywiadu, podczas którego pacjent jest proszony o podanie najważniejszych informacji dotyczących aktualnego stanu zdrowia, a także podania objawów chorobowych, które skłoniły go do wizyty. W czasie wywiadu pacjent może wskazać osobę, którą będzie można informować o jego stanie zdrowia. Zazwyczaj dla pacjenta pierwsza wizyta u lekarza onkologa jest niezwykle stresującym wydarzeniem, ponieważ oczekujemy jak najgorszych wieści. Warto, aby podczas wizyty towarzyszyła nam bliska osoba, która okaże wsparcie, a także zapamięta istotne informacje przekazane przez lekarza.

Jakie badania wykonuje onkolog?

Onkolog Warszawa na samym początku przeprowadza badanie podmiotowe, które polega na rozmowie. Onkolog zadaje pytania, co nas boli, jak długo trwa ból, a także jakie inne niepokojące dolegliwości odczuwamy. Następnie wykonywane jest badanie fizykalne, które polega na przebadaniu ciała pacjenta słuchem, dotykiem i wzrokiem. Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia, przygotowywane są badania specjalistyczne, dzięki którym lekarz onkolog będzie mógł szczegółowo przeanalizować wyniki i dobierze odpowiedni schemat leczenia, np. operację chirurgiczną czy schemat chemioterapii.

Ostatnie komentarze: (1)
Sarecka

30.03.2022

Specjalista dziedzinie onkologii, to osoba która powinna mieć znacznie więcej empatii wobec pacjenta jak pozostali lekarze.

Adres IP: **.***.**.111

Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia