Jak prawidłowo myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby?

Coraz więcej osób ma świadomość tego, że codzienne mycie zębów to nie tylko ich szczotkowanie przy użyciu szczoteczki i pasty. Poprawne mycie zębów odbywa się w czterech etapach, które pozwalają nam na dotarcie w każdą szczelinę. Resztki pokarmu gromadzące się w przestrzeniach pomiędzy zębami wymagają zastosowania nici dentystycznej, a bakterie znajdujące się w obrębie całej jamy ustnej zwalcza się poprzez używanie płynu do płukania jamy ustnej i skrobaczki wykorzystywanej do czyszczenia języka. Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej, mając na uwadze wszystkie etapy mycia zębów?

W jaki sposób poprawnie szczotkować zęby?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, samo szczotkowanie nie wystarczy do zachowania zdrowych zębów, świeżego oddechu i pięknego uśmiechu. Szczotkowanie stanowi jednak niezwykle ważny etap mycia zębów, który powinien być wykonywany regularnie, trwać odpowiednią ilość czasu i odbywać się według odpowiednio przemyślanej metody. Mimo że mycie zębów zalecane jest po każdym posiłku (a w zasadzie 30 minut po jego zjedzeniu), to w praktyce trudno to wykonać, kiedy wychodzimy do pracy, szkoły, itp. Najważniejsze jest więc, aby robić to rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać około 3 minuty i opierać się na metodzie stosującej ruch okrężny albo wymiatający. Niezależnie od wybranego rozwiązania, należy zachować maksymalną dokładność i dotrzeć szczoteczką we wszystkie dostępne dla niej miejsca. Z pozostałymi szczelinami i innymi częściami jamy ustnej uporają się pozostałe etapy mycia zębów, na które składają się: nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej dedykowanym tej czynności płynem oraz czyszczenie języka.

Pozostałe etapy mycia zębów

Nitkowanie zębów powinno odbywać się przed przystąpieniem do ich szczotkowania. Do tego celu wykorzystuje się nić dentystyczną, która ma za zadanie wyczyścić szczeliny pomiędzy zębami z resztek jedzenia i bakterii. Należy tutaj pamiętać, aby każdą przestrzeń czyścić czystym kawałkiem nici, więc przed przejściem do kolejnego miejsca powinno się ją przesuwać. Duża ilość bakterii gromadzi się również na języku, dlatego też jego czyszczenie stanowi jeden z podstawowych etapów mycia zębów. Do jego realizacji stosuje się zwykłą szczoteczkę do zębów lub specjalną skrobaczkę służącą właśnie tej czynności. Ostatni etap stanowi użycie płynu do płukania jamy ustnej, które powinno odbywać się w częstotliwości zalecanej bezpośrednio przez producenta. Zbyt częste stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może bowiem szkodliwie wpływać na szkliwo zębów.

Wydawać by się mogło, że prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej wymaga sporo zabiegów. Są one jednak bardzo proste i w żaden sposób nieskomplikowane, ważne jest jedynie pamiętanie o regularności i dokładności ich wykonywania. Oczywiście cały czas należy mieć na uwadze fakt, że nawet najbardziej staranne mycie zębów po każdym posiłku nie może dać całkowitej pewności odnośnie niepojawienia się na zębach próchnicy czy też innych chorób. Wciąż powinno się minimum dwa razy w roku chodzić na przeglądy stomatologiczne, usuwać systematycznie kamień nazębny oraz w razie potrzeby leczyć wszystkie chore zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala jednak na dłuższe cieszenie się zdrowym i pięknym uśmiechem oraz zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i innych schorzeń w obrębie całej jamy ustnej (m.in. pleśniawek czy też aft).

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!