Jak rozpoznać kaszel u dziecka?

Jak rozpoznać kaszel u dziecka?

W przypadku niemowląt warto nauczyć się rozpoznawać, z jakim typem kaszlu mamy do czynienia, ponieważ ma to ogromne znacznie w postępowaniu związanym z leczeniem, a także z wyborem odpowiedniego syropu. Zarówno kaszel suchy, jak i kaszel mokry wymagają odmiennego postępowania. Czym różnią się wspomniane rodzaje kaszli, i jak je rozpoznać u niemowlaka lub u dziecka?

Bezproduktywny kaszel suchy
Z suchym kaszlem zazwyczaj mamy do czynienia na samym początku infekcji górnych lub dolnych dróg oddechowych - towarzyszy nie tylko zapaleniu gardła, ale również grypie, a czasami nawet dokucza alergikom i astmatykom, jednakże bywa również efektem nadmiernego wdychania dymu z papierosów lub smogu. Bezproduktywny kaszel suchy polega na ciągłym odczuwaniu czegoś w drogach oddechowych - odczuwana jest nie tylko suchość, ale również ciągłe drapanie w gardle. Gardło staje się coraz bardziej podrażnione, co doprowadza do odruchu kaszlu. Suchy kaszel jest napadowy i niezwykle męczący, ponieważ trudno się od niego powstrzymać - potrafi nawet przerywać sen w nocy. Przy suchym kaszlu nie jest odkrztuszana wydzielina i można powiedzieć, że cała machina kaszlu prowadzi na tzw. biegu jałowym.

Kaszel mokry, kiedy się pojawia?
Zazwyczaj drugim etapem choroby jest kaszel mokry, który pojawia się po kilku dniach infekcji, kiedy w drogach oddechowych zaczyna wytwarzać się dość obfita wydzielina. Kaszel mokry ma charakter głębszy i bardziej bulgoczący. Podczas kaszlu mokrego jest odkrztuszana gęsta i dość lepka wydzielina, którą można odpluć, jednakże dzieci zazwyczaj ją połykają. Zazwyczaj wspomniana wydzielina ma zabarwienie żółtawa lub mlecznobiałe. Kaszel mokry usuwa z dróg oddechowych odrywającą się substancję - pozbywamy się jej z organizmu usuwając wraz z nią zarówno żywe, jak i martwe bakterie chorobotwórcze, które doprowadziły do powstania infekcji. Odróżnienie kaszlu suchego od mokrego u niemowlęcia jest trudnym zadaniem, jednakże skuteczna diagnoza pozwoli na złagodzeniu wspomnianych objawów.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia