Osiem ciekawostek o śnie

Osiem ciekawostek o śnie

W dzisiejszych czasach coraz mniej uwagi przywiązujemy do snu, przez co nie jest nam dane korzystać z jego mocy regeneracji. Coraz szybsze tempo życia, duża ilość obowiązków oraz pracy, a także nieskończona liczba rozrywek sprawia, że sen jest coraz bardziej spychany na boczny tor. Statystycznie każdy z nas na sen przeznacza 1/3 swojego życia, czyli około 25 lat. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o śnie, czy znacz je wszystkie?

1. W snach - znaczenie snów, pojawią się osoby, które znasz, a także które widziałeś przez ułamek sekundy na ulicy. Nasz mózg zapamiętuje znacznie więcej, niż nam się wydaje, dlatego nawet twarze osób, które pojawiają się w marzeniach sennych, w którymś momencie naszego życia musieliśmy widzieć na żywo.

2. Często mówimy, że nic nam się nie śniło, jednakże to nie jest prawda. Każdy z nas śni praktycznie codziennie, jednakże jeżeli jesteśmy zdania, że nic nam się nie śniło, to po prostu nie zapamiętaliśmy naszego snu, co ma bezpośredni związek z fazami snu, w których aktualnie się znajdujemy. Największe prawdopodobieństwo zapamiętania snu istnieje, gdy obudzimy się w fazie REM.

3. Mózg jest cały czas aktywny, nawet gdy udajemy się na nocny wypoczynek. Wbrew powszechnie panującym opiniom mózg wcale nie zwalnia z obrotów podczas snu, wręcz jego aktywność niewiele różni się od aktywności w trakcie dnia. Podczas spania więcej odpoczywa nasz organizm oraz ciało, które zostają poddane regeneracji.

4. Czy wiesz, że przeciętny człowiek w ciągu nocy potrafi obudzić się nawet kilka razy, całkowicie o tym zapominając i natychmiast wracając do snu?

5. Nie wiem, czy wiesz, ale zwierzęta również śnią podczas snu, co często świadczy o dość impulsywnym wymachiwaniu kończynami przez domowych czworonogów. Wprawdzie nie wiadomo o czym śnią zwierzęta, jednakże przypuszcza się, że jest to odwzorowanie ich codzienności.

6. Podczas wypoczynku nocnego jesteśmy częściowo sparaliżowani, a więc nasze ciało zastyga w bezruchu, aby podczas procesów regeneracji nie zrobić sobie krzywdy, a także naszemu partnerowi.

7. Długość naszego snu w dużej mierze zależna jest od naszego wieku, co ma związek z ilością produkowanej melatoniny, czyli hormonu senności. Niemowlęta do 3 miesiąca życia potrafią przespać nawet 20 godzin w ciągu dobry, dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj potrzebują od 9 do 11 godzin snu, przeciętny dorosły od 7 do 9 godzin, natomiast osoby starsze nawet tylko od 7 do 8 godzin dziennie.

8. Niedoborów snu nie można regulować, przez co stwierdzenie "odeśpimy to w weekend" można określić jako fałszywe. Odsypianie na weekendzie, zamiast dobrego może nas wpędzić w zaburzenia snu, dlatego lepiej kłaść się spać i wstawać o dość regularnych porach, dzięki czemu wypracujemy sobie odpowiedni rytm, co pozwoli nam maksymalnie się regenerować.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Ocena: 5/5 (3 opinie)