Otyłość - choroba cywilizacyjna

Otyłość - choroba cywilizacyjna

Otyłość to jedna z najpoważniejszych i najczęstszych chorób świata. Z roku na rok zapada na na nią coraz większa liczba osób. Choroba ta nie oszczędza także dzieci, które stanowią coraz liczniejszą grupę. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet co czwartego trzynastolatka. Jak walczyć z otyłością?

Jakie są przyczyny otyłości?
Współczesny tryb życia bardzo sprzyja tyciu i powstawaniu problemów z nadwagą, która może przerodzić się w otyłość. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywianie, nadmiar stresu czy przyjmowanie leków stanowią główne przyczyny, przez które przybieramy na wadze. Konsekwencje otyłości przekładają się nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie. U 80% osób otyłych występuje cukrzyca typu II. Wiele osób boryka się także z nadciśnieniem tętniczym. Duża masa ciała powoduje również problem przeciążenia, które skutkuje często zwyrodnieniami stawów, kości i kręgosłupa. Do tego dochodzą problemy natury psychicznej - problem z samoakceptacją, apatia i depresja.

Jak leczyć otyłość?
Walka z otyłością powinna rozpocząć się od poznania jej przyczyny. Pierwszą osobą, do której powinniśmy się zgłosić jej lekarz rodzinny, który zleci nam przeprowadzenie podstawowych badań i wypisze skierowanie do odpowiedniego specjalisty. W leczeniu otyłości może pomóc dietetyk, który ustali odpowiedni plan żywieniowy. W bardziej zaawansowanych stopniach choroby konieczne może być wspomaganie diety odpowiednim leczeniem farmakologicznym. Jeżeli jednak i ta metoda okaże się nieskuteczna, ostatecznym rozwiązaniem jest operacja zmniejszenia żołądka. Chirurgiczne leczenie otyłości można wykonać tylko w kilku placówkach w Polsce.
W Rzeszowie uprawnienia do jej przeprowadzenia posiada Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości należące do Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA. Zabieg przeprowadza się nowoczesną metodą laparoskopową. Zainteresowane osoby mogą skorzystać z bezpłatnych spotkań edukacyjnych organizowanych cyklicznie, na których można uczestniczyć w wystąpieniach specjalistów z zakresu leczenia otyłości oraz podzielić się własnymi doświadczeniami.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!