Otyłość jako czynnik ryzyka rozwoju chorób nowotworowych

Otyłość jako czynnik ryzyka rozwoju chorób nowotworowych

Zbyt duża masa ciała, a więc nadwaga lub otyłość są jednym z najgroźniejszych (zaraz po paleniu tytoniu) czynników rozwoju choroby nowotworowej. Coraz częściej widzi się niekontrolowany przyrost masy ciała nawet wśród najmłodszych, pomimo promowania zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Otyłość to stan chorobowy, który charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, co w efekcie będzie prowadziło organizm do upośledzenia oraz do zwiększenia ryzyka zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów złośliwych i chorób układu krążenia. Związek pomiędzy otyłością a zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory został udokumentowany.

 

Otyłość a nowotwory przewodu pokarmowego

Jednym z najczęściej występujących nowotworów jest rak jelita grubego, na którego rozwój wpływa podwyższony wskaźnik BMI. U osób otyłych wydzielana jest nadmiernie insulina, przez co tkanki są mniej wrażliwe na jej działanie, co może mieć bezpośredni związek z rozwojem raka. Wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała zwiększa się również ryzyko rozwoju raka trzustki. Otyłość oraz bezpośrednio z nią związana indulinooporność, hiperglikemia i hiperinsulinemia są odpowiedzialne za wzrost ryzyka zachorowalności na raka, a także na umieralność z powodów nowotworowych u chorych na cukrzycę. Tak więc otyłość nie tylko zwiększa możliwość zachorowania, ale również ryzyko zgonu.

 

Mała aktywność fizyczna a rak

Oczywiście niska aktywność fizyczna nie tylko może zafundować nam raka, ale również w innych przypadkach negatywnie wpłynąć na rozwój groźnych dla zdrowia chorób. Istnieje większe ryzyko zachorowania na raka piersi w przypadku kobiet z otyłością w porównaniu z kobietami z prawidłową masą ciała. Zwiększona świadomość żywieniowa, a więc zmiana diety, jak również regularne ćwiczenia (min. 3 razy w tygodniu) umożliwią efektywne zmniejszenie skali zachorowalności na choroby nowotworowe. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, warto udać się na konsultacje onkologiczne, na których onkolog pomoże ustalić profilaktykę antynowotworową dostosowaną do indywidualnych pacjentów.

Ostatnie komentarze: (1)
Casandra

30.03.2022

Prawidłowa dieta a prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę nowotworową to coraz częściej nagłaśniany temat - dobry artykuł.

Adres IP: **.***.**.111

Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!