Przewlekła niewydolność żylna, jak leczyć?

Przewlekła niewydolność żylna, jak leczyć?

Przewlekłą niewydolność żylną przez wzgląd na jej częste występowanie coraz częściej uznaje się za chorobę społeczną, ponieważ patologia dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również osoby młode. Żylaki powstają przede wszystkim na skutek predyspozycji genetycznych związanych z nieprawidłową budową zastawek żylnych lub słabymi ściankami naczyń krwionośnych, które są wrażliwe na powstawanie nadciśnienia żylnego. Przewlekłą chorobą żylną nazwiemy różnorodne dolegliwości, m.in. chorobę żylakową, niewydolność zastawek żylną, zespoły uciskowe, a także zespół pozakrzepowy. 

Dlaczego układ krwionośny jest tak ważny?
Układ krwionośny składa się z żył, które umożliwiają transport krwi odtlenowej, a więc takiej krwi, która przeszła już przez narządy i tkanki i została pozbawiona tlenu. Krew w żyłach płynie od tkanek do serca, a w tętnicach od serca do tkanek, czyli odwrotnie. Nieczęsto transport krwi odbywa się wbrew siłom grawitacji, dlatego niezwykle ważne w przypadku żył są zastawki żylne, które uniemożliwiają krwi cofanie się i przepuszczają krew tylko w kierunku serca. Kiedy jednak zastawki okażą się nieszczelne, może dochodzić do cofania się krwi, zalegania jej w położonych niżej partiach ciała, co doprowadza do poszerzania żył i ich skręcania się, czyli do powstawania żylaków. Najczęściej żylaki oraz pajączki można zaobserwować na tylnych partiach nóg, a także na partiach przyśrodkowych. Poszerzenia żył będzie można również zaobserwować na twarzy, klatce piersiowej, w okolicach rozrodczych i odbytu - właśnie w takiej sytuacji mamy do czynienia z niewydolnością żylną. 

Jak zauważyć pogorszenie stanu żył?
Niewydolność żylna, która jest przyczyną nadciśnienia żylnego, doprowadza do stałego naporu na ściany żył, co skutkuje tworzeniem się obrzęków. Zwiększone ciśnienie w układzie żylnym jest przyczyną powstania miejscowych stanów zapalnych, które przyczyniają się do pogorszenia stanów żył, a także skóry. Niewydolność żylną zazwyczaj diagnozuje się u lekarza flebologa, który przeprowadza badanie USG Doppler. Metody walki z żylakami można podzielić na leczenie żylaków operacyjne, farmakologiczne oraz zachowawcze. 

Ostatnie komentarze: (5)
Monika

10.12.2021

Mogę polecić USG Doppler w klinice Doppler Instytut w Warszawie. Są to specjaliści flebologii.

Adres IP: ***.***.***.214

Adam

24.11.2021

Poszerzenia żył lepiej zdiagnozować jak najwcześniej. W Klinice Doppler trafiłem na doskonałych lekarzy specjalistów flebologii.

Adres IP: ***.***.***.214

Magdalena

24.11.2021

Przy pierwszych objawach niewydolności żylnej udałam się do Doppler Instytut. Przez to specjaliści mogli pomóc zapobiegać rozwojowi schorzenia.

Adres IP: ***.***.***.214

Monika

11.10.2021

Doppler Instytut to najlepsza placówka do leczenia chorób żył.

Adres IP: ***.***.***.214

pacjent

04.10.2021

Polecam klinikę Flebologii w Warszawie !

Adres IP: **.***.**.111

Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!