Skleroterapia żylaków - jak wygląda zabieg?

Skleroterapia żylaków - jak wygląda zabieg?

Skleroterapia jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod usuwania żylaków. W celu zamknięcia chorego naczynia mniejszego kalibru wykorzystuje się preparat chemiczny w formie płynu lub piany, który następnie wstrzykuje się bezpośrednio w światło naczynia krwionośnego. Preparat doprowadza do zniszczenia jego wewnętrznej warstwy, co doprowadza do jego całkowitego zamknięcia, zwłóknienia oraz zaniku. Zabieg skleroterapii jest bezpieczny i nie wymaga hospitalizacji, ani pozabiegowego leżenia czy znieczulenia - pacjent po zabiegu powinien zacząć jak najszybciej chodzić, a lekarze zalecają ok. 30-minutowy spacer.

Zalety skleroterapii
Skleroterapia jest zabiegiem, który można wykonać u każdego pacjenta (nawet u pacjenta, u którego doszło do wznowienia żylaków po innym zabiegu) przez cały rok. Skleroterapia jest niezwykle skuteczna w przypadku niewydolności żylnej - idealnie nadaje się do zwalczania pajączków, żył siatkowych, żylaków miejsc intymnych, a także żył spływu bocznego. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie usg żył - sam zabieg również jest wykonywany pod kontrolą USG Doppler. Czy trzeba specjalnie przygotowywać się do zabiegu? Nie. Wszystko można robić według swojego codziennego rytmu. Na sam zabieg, warto jedynie ubrać wygodne sportowe ubranie oraz komfortowe buty. Zabieg można wykonać praktycznie w każdej porze dnia, dlatego cały czas można normalnie funkcjonować.

Jak przebiega skleroterapia?
Zabieg skleroterapii standardowo trwa do 30 minut, a po nim konieczny jest spacer trwający zazwyczaj od 20 do 40 minut. Zabieg polega na podaniu za pomocą cienkiej igły chemicznego preparatu w światło naczynia. Do każdej zmiany dobierane jest odpowiednie stężenie preparatu - doświadczony lekarz powinien znać kilka technik podania preparatu, aby podczas trwania zabiegu dobrać najbardziej akuratną. Część naczyń może lepiej zareagować na preparat w formie płynowej, a część na preparat w formie pianowej. Po przeprowadzonym zabiegu na kończyny zakładane są specjalne waty lub pończochy uciskowe, których zadaniem jest zwiększenie naporu na zamykane naczynia i zoptymalizować skuteczność zabiegu. Po skleorterapii pacjent jest w pełni sprawny i może wrócić do swoich codziennych czynności.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!