Suplementy diety - czy warto?

Suplementy diety - czy warto?

Z dnia na dzień suplementy diety stają się coraz popularniejsze, a ich wybór na rynku coraz większy. Mają różnorodne zastosowanie, niektóre mają na celu poprawę pamięci, inne uzupełniają niedobory witamin oraz minerałów, a jeszcze inne korzystnie wpływają na proces odchudzania oraz wspierają budowę wymarzonej sylwetki. Zanim jednak zdecydujemy się na stosowanie któregoś z suplementów, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Suplementy diety to środki mające na celu przede wszystkim uzupełnienie diety w składniki, których w niej brakuje, takich jak witaminy, minerały lub inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Dostępne są w różnych formach, od kapsułek, poprzez saszetki z proszkiem, aż po butelki z kroplomierzem. Formuła preparatu zależy od jego właściwości, zastosowania, a także składników w nim zawartych. Mimo skoncentrowanej zawartości składników odżywczych, nie należy traktować suplementów jako zamienniki zróżnicowanej diety. Z pewnością nie zastąpią one składników dostarczanych wraz z pokarmem, choć zdecydowanie mogą uzupełnić niewielkie niedobory witamin i minerałów, których nasz organizm w danej chwili potrzebuje.

Naszą uwagę zwrócił artykuł o tym, czy warto stosować suplementy diety. Suplementy sprzedawane są bez recepty, dlatego często stanowią pokusę dla osób, które nie mają czasu na specjalistyczne badania u lekarza oraz wdrożenie prawidłowego leczenia. Mimo, że ich formuła oraz skład odbiega od standardowych leków, zawierają one składniki odżywcze, które stosowane w nadmiarze mogą mieć negatywne skutki. Z drugiej strony, nawet najbardziej zróżnicowana i bogata w witaminy oraz minerały dieta nie zdoła dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Dlatego warto stosować suplementy diety, uważając przy tym jednak na jakość oraz ilość przyjmowanych preparatów. Są szczególnie przydatne podczas diet redukcyjnych, a także wtedy, gdy dążymy do rozbudowy masy mięśniowej, co trudno osiągnąć jedynie za pomocą ćwiczeń. Podobnie jednak jak w przypadku leków, należy zachować umiar, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, zamiast mu pomóc. Nawet pozornie niegroźne witaminy mogą mieć na organizm negatywny wpływ, jeśli przyjmowane są w nadmiarze.

Nie jest tajemnicą, że suplementy diety stanowią wygodne rozwiązanie dla osób zabieganych, którym zależy na szybko zauważalnych efektach bez konieczności poświęcania czasu na długotrwałą kurację. Producenci tych specyfików obiecują spektakularne efekty w ciągu zaledwie kilku tygodni suplementacji, co skutecznie przyciąga nowych klientów. Mimo oczywistej wyższości leków nad suplementami, mogą się one okazać przydatne w czasie, gdy brakuje w naszej diecie konkretnych składników. Dzięki nim z łatwością zdołamy uzupełnić wszelkie niedobory witamin oraz minerałów, których nasz organizm najbardziej potrzebuje.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia

Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!
Oceń pierwszy
i pomóż innym!