USG Doppler — podstawowe badanie flebologiczne

USG Doppler — podstawowe badanie flebologiczne

USG Doppler to jedno z podstawowych badań żył kończyn dolnych, które pozwoli nam ocenić stan żył — strukturę ścian naczyń oraz zastawek. Badania USG żył Doppler powinno być stałym i niezmiennym elementem wizyty u lekarza flebologa, ponieważ dzięki niemu można wykryć zakrzepicę żylną we wczesnym stadium. USG Dopplera jest badaniem nieinwazyjnym, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać — to badanie diagnostyczne, dzięki któremu można rozpoznać zmiany chorobowe w obrębie serca, tętnic szyjnych, narządów płciowych, a także narządów jamy brzusznej czy kończyn dolnych oraz górnych.

Czym jest badanie USG Doppler?

Badanie USG Doppler żył, które pozwala na ocenienie przepływu krwi w naczyniach żylnych, najczęściej wykonywane jest przez wykorzystanie wysokiej klasy aparatów ultrasonograficznych. Z głowicy, która zostaje przyłożona do skóry pacjenta, emitowana jest ultradźwiękowa fala przechodząca przez tkanki. Kiedy wspomniana fala zetknie się z krwią, następuje jej odbicie i zmiana częstotliwości, co pozwala na wyraźne zobrazowanie szybkości, a także kierunku przepływu krwi. Podczas badania USG Doppler przeprowadzanego przez flebologa wykorzystywana jest zatem nie tylko funkcja dopplerowska aparatu, ale również obraz ultrasonograficzny.

Jak powinno wyglądać badanie dopplerowskie?

Badanie USG żyłskłada się z kilku etapów, podczas których pacjent zmienia pozycję ze stojącej na leżącą. Sprawdzenie żył aparatem ultrasonograficznym zakończone jest badaniem wizualnym, które pozwala na zlokalizowanie zmian żylnych w nietypowych lokalizacjach. Pominięcie jednego z etapów badania będzie miało wpływ na ostateczną diagnozę — należy dokładnie sprawdzić stan kończyny dolne, żyły jamy brzusznej, a także możliwe zespoły uciskowe. Badanie USG Doppler powinno być wykonane przez doświadczonego lekarza — najlepszy rozwiązaniem jest wybór flebologa, który przeprowadza badanie, stawia diagnozę, a następnie prowadzi odpowiednie leczenie i profilaktykę.

Kiedy należy wykonać USG Dopplera?

Wskazaniem do wykonania badania USG Dopplera w dzisiejszych czasach jest siedzący oraz stojący tryb życia, brak aktywności fizycznej zestawionej z nieprawidłową dietą, a także nadużywanie alkoholu czy papierosów. Coraz częściej na niewydolność żylną narażone są osoby młode, dlatego badanie dopplerowskie powinno być wykonywane profilaktycznie przez kobiety oraz mężczyzn, którzy zauważają u siebie pojawiające się pajączki.Lekarz flebolog wykorzystując USG Dopplera, sprawdzi stan żył i w przypadku nieprawidłowego przepływu lub powstawaniu zatorów wprowadzi skuteczne leczenie.

Ostatnie komentarze: (0)
Skomentuj ośrodek zdrowia:
Ocena za całość:

Zobacz również inne placówki zdrowia